Meme Küçültme

Anasayfa Meme Küçültme

Meme Küçültme

Büyük göğüsleri küçük göstermek isteyen kadınlar meme küçültme operasyonu için kliniğimize başvuru yapmaktadır.

Hangi Durumlarda Meme Küçültülür?

Kadınlar meme küçültme operasyonlarına genellikle yaşasıkları bir sıkıntı ya da görsel estetik rahatsızlığı nedenleriyle başvuru yapmaktadır. Örneğin büyük göğüsler boyun ve sırt ağrılarına neden oluyorsa sağlık problemi nedeniyle ameliyatı gerektirebilir. Büyük memeler, bazı fiziksel aktiviteleri kısıtlayabilmektedir. Ayrıca bedene göre çok büyükse istenne kıyafetleri giyerken sıkıntı çıkarabilmektedir. Ter ve pişik ile kötü koku gibi durumlara da neden olabilen büyük memeler bazen de sütyen askısının iz yapması nedeniyle küçültülmek istenebilir.

Kadınlarda meme dokusunun çok büyük olması genetik nedenlerle olabileceği gibi doğum sonrası emzirme gibi etkenlerle de oluşabilmektedir. Ancak her zaman memelerin ikisi de büyük olacak demek değildir. Bazen simetri amaçlı da meme küçültme işlemi olabilir.

İyileşme Ne Kadar Sürede Olur

Ameliyat olan kadınlar iiyileşme süreçlerinde dikkatli davrandıkları sürece belirtilen zamanda yeniden eski sağlıklarına kavuşabilecektir. Operasyon bitmesinden sonra bir gün hastanede kalma süresi bulunmaktadır. Daha sonra pansuman ve sporcu sütyeni giyilmesi ile taburcu işlemleri yapılır. On on beş gün aralıklarla da kliniğimize gelen hastalar kontrol edilmektedir. Dikiişler ikinci hafta sonrasında alınır. Bunun dışında iyileşme süreci devam ederken bazı bilgiler şöyledir:

Ameliyat sonrası 4. gün duş alınmalıdır.
1 hafta istirahat edilmelidir.
3-4 haftaya kadar göğüs bölgesini, kolları zorlayan sporlardan uzak durulmalıdır.
Ameliyat bitiminden sonraki 12 aya kadar ara sıra hafif batma ve sızlama olması olağan bir durumdur. Ancak ağrı şiddeti çok olmaz.
Göğüs dokusundaki şişlik olması olağan bir durumdur. 4 haftaya kadar bu gidecektir.
Ameliyattan sonraki bütün ayrtıntılar hastalarımıza verilmektedir.